WORKING EQUITATION

Working Equitation to dyscyplina jeździecka, której organem nadzorującym jest Światowe Stowarzyszenie Working Equitation (WAWE), z siedzibą w Portugalii. Celem dyscypliny Working Equitation jest promowanie tradycyjnego stylu jazdy wykorzystywanego zarówno w wojsku, jak i w pracach polowych czy też w terenie. Dodatkowo Working Equitation promuje tradycyjny strój oraz sprzęt jeździecki.

Working Equitation stała się sportem wyczynowym w 1996 roku, a pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się we Włoszech w tym samym roku. Working Equitation jest uznawana za sport w wielu krajach, głównie w Ameryce Południowej i Europie, gdzie istnieje najwięcej klubów i stowarzyszeń. Working Equitation istnieje także w Ameryce Północnej, Australii oraz Nowej Zelandii.

Sport ten łączy w wyjątkowy sposób konia i jeźdźca oraz ich umiejętność manewrowania pomiędzy przeszkodami, a razem jako para sprawdzają swoje umiejętności współzawodnicząc z innymi parami.

Odwiedź oficjalną stronę Working Equitation Polska

  • Facebook - Black Circle
Dressage

Ujeżdżenie w Working Equitation rozgrywane jest zwykle pierwszego dnia. Od klasycznego ujeżdżenia różni się tym, że w najwyższych klasach konia prowadzi się jedną ręką, brak jest piaffu i pasażu, natomiast dużą uwagę uwagę przykłada się do lotnych zmian nogi oraz zmian tempa w galopie. Aby dowiedzieć się, jak wygląda ujeżdżenie w niższych klasach trudności oraz zapoznać się z testami ujeżdżenia, kliknij w przycisk poniżej.

Zobacz klasy

MANEABILITY

Test zręczności powstał po to, żeby zaprezentować zręczność i wyszkolenie konia do pracy w terenie. Zawodnik ma do pokonania kilkanaście przeszkód takich jak slalom, bramka, mostek czy zagroda. Przeszkody należy pokonać technicznie, pokazując przy tym spokój i opanowanie konia. Test zręczności oceniany jest podobnie jak ujeżdżenie, w skali 10-punktowej na styl. Nie jest tu ważny czas pokonania parkuru, a sposób w jaki się to robi. 

SPEED

Najbardziej widowiskową, choć wcale nie najważniejszą konkurencją w Working Equitation jest niewątpliwie test szybkości. Pokonuje się tu te same przeszkody co w teście zręczności, jednak nie na styl, a na czas. Sędziowie oceniają tu tylko czas przejazdu, ewentualnie odejmując punkty za naruszenie lub rozbudowanie przeszkody.

COW TEST

Coraz rzadziej spotykana konkurencja, rozgrywana zwykle tylko podczas zawodów rangi mistrzowskiej. Nie ma klasyfikacji indywidualnej, tylko drużynową. Startuje w niej jednocześnie 4 zawodników, których zadaniem jest zapędzenie wybranej krowy ze stada do zagrody. Jeden z jeźdźców zagania, pozostali blokują stado.

© 2018 by Katarzyna Jasińska.  Proudly created with Wix.com

  • Facebook Social Ikona